Właściwe ustawienie lodówki w kuchni będzie miało wpływ nie tylko na naszą wygodę, ale również na ponoszone przez nas koszty jej eksploatacji. Podstawowe zasady ustawienia lodówki w kuchni są umieszczone w instrukcjach obsługi kupionych urządzeń. W instrukcjach znajdują się jednak wyłącznie informacje, które pozwalają zadbać o to, żeby kupiona chłodziarka się nie zepsuła. Nie ma w nich jednak umieszczonych informacji, które pozwolą zadbać o wygodę osób, które przygotowują w kuchni potrawy. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy zasady dotyczące miejsca ustawienie lodówki ze względu na oba te elementy.
Zasady umieszczenia lodówki w kuchni podawane przez producentów sprzętu AGD
W instrukcjach obsługi chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek dokładnie podane są wytyczne dotyczące ustawienia w kuchni lodówki. Podstawowe zasady dotyczą odległości tylnej ścianki lodówki od ściany w kuchni. Odległość ta nie powinna być mniejsza niż 10 cm, po to, żeby lodówka miała zapewniona z tyłu odpowiednią wentylację. Takie ustawienie lodówki powoduje także, że obniża się jej zużycie prądu. Oprócz tego urządzenie powinno być umieszczone w takim miejscu, żeby nie były w nim niczym zasłaniane kratki wentylacyjne. Te zazwyczaj znajdują się z przodu lodówki, w lodówkach do zabudowy na dole, czyli pod zakrywającym drzwi urządzenia frontem, natomiast w lodówkach wolnostojących kratka wentylacyjna może być też na górze, czyli nad drzwiczkami.
Inne zasady ustawienie lodówki w kuchni dotyczą ich odległości od kaloryferów oraz od okna. Zwłaszcza w przypadku kuchni, w których w ciągu dnia jest duże nasłonecznienie, lodówka powinna się znajdować daleko od okna, tak żeby możliwie zablokować docierające do niej promienie słoneczne.
W którym miejscu w kuchni umieścić lodówkę, żeby zapewnić sobie większą wygodę?
Miejsce usytuowania w kuchni lodówki jest uwzględnione także w zasadach kuchennego trójkąta roboczego. Ta zasada opisuje dokładne umiejscowienie wszystkich znajdujących się w kuchni stref roboczych. Poprzez jej zastosowanie można znacznie zwiększyć komfort pracy w kuchni, przygotowywania w niej posiłków dla całej rodziny oraz utrzymania porządku. W trójkącie roboczym istnieją trzy główne strefy/elementy wyposażenia, czyli wierzchołki trójkąta. Są nimi lodówka i szafki do przechowywania, zlewozmywak i zmywarka oraz kuchenka i piekarnik. Lodówka, żeby zapewnić swoim użytkownikom odpowiednią wygodę, powinna się znajdować 120-210 cm od zlewozmywaka i 120-270 cm od płyty grzewczej. Dzięki temu pomiędzy lodówką a płyta grzewczą znajdzie się jeszcze miejsce na blat roboczy, na którym przygotowywane wszystkie składniki do gotowania.