Płyta grzewcza to bardzo ważny element wyposażenia kuchni. Dzięki niej mamy możliwość gotowania i smażenia, przygotowywania potraw. Obecnie w sklepach z kuchennymi urządzeniami AGD dostępnych jest kilka rodzajów płyt kuchennych. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy każdy z nich.
Czym różnią się między sobą rodzaje płyt grzewczych?
Poszczególne rodzaje płyt grzewczych różnią się między sobą przede wszystkim sposobem zasilania, sposobem działania oraz dostępnymi w nich dodatkowymi funkcjami. Tradycyjne kuchenne płyty grzewcze to płyty gazowe. Cały czas są często wybierane przez klientów, ale nie w każdym domu i nie w każdym mieszkaniu można z nich korzystać, ponieważ nie wszędzie jest dostęp do instalacji gazowej. W takich przypadkach konieczne jest zastąpienie płyty gazowej jednym z rodzajów płyty elektrycznej. Obecnie dostępne są aż 3 rodzaje płyt grzewczych. Na co najlepiej się zdecydować?
Charakterystyka płyt gazowych
Opis rodzajów płyt grzewczych rozpoczniemy od płyt gazowych. Tego typu płyty mają dwie główne zalety. Przede wszystkim ze względu na niskie ceny gazu są dosyć tanie w użytkowaniu. Drugą zaletą płyt gazowych jest to, że są one mało awaryjne. Nieczęsto dochodzi do ich zepsucia, gdyż ich konstrukcja jest prosta nawet w przypadku jakiejkolwiek naprawy.
Nowoczesnym rodzajem płyt gazowych są płyty, w których planiki znajdują się pod szkłem. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu trudnych później do usunięcia zabrudzeń i dodatkowo płyta doskonale się prezentuje także w kuchniach, które są urządzone w nowoczesnym stylu.
Płyty żeliwne, czyli tradycyjne płyty elektryczne
Pierwszym rodzajem, czyli prekursorem płyt elektrycznych były płyty żeliwne. Obecnie jednak takie urządzenia AGD praktycznie już nie są stosowane. Oferuje je już niewielu producentów, a dodatkowo, ze względu na to, że płyty żeliwne zużywają bardzo dużo energii elektrycznej i są mało efektywne, od lat już przestały być też wybierane przez klientów.
Płyty żeliwne miały postać, wystających ponad ich powierzchnię żeliwnych płytek grzewczych. Największym minusem tego typu sprzętu było to, że nie był on zbyt oszczędny w użytkowaniu. Nie było w nim też zastosowanych żadnych zabezpieczeń oraz żadnych, dostępnych w nowoczesnych płytach kuchennych dodatkowych funkcji.
Płyty ceramiczne
Zdecydowanie bardziej nowoczesny rodzaj płyty kuchennej. Płyty ceramiczne mają idealnie gładką powierzchnię, dzięki czemu doskonale się prezentują w nowoczesnych wnętrzach. Grzałki w płytach ceramicznych są ukryte pod powierzchnią wykonanej z materiału ceramicznego płyty. W niektórych modelach płyt ceramicznych zamiast spirali elektrycznych zastosowane są lampy halogenowe, które jeszcze szybciej się nagrzewają.
Największymi zaletami płyt ceramicznych jest łatwość ich czyszczenia, do czego wystarczy tylko szmatka i płyn do czyszczenia płyt lub szkła. Warto wspomnieć fakt ze podczas ich użytkowania nagrzewają się tylko pola grzewcze, dzięki czemu płyta jest znacznie bezpieczniejsza w użyciu, także dla dzieci i dla osób starszych.
Płyty indukcyjne
Najnowocześniejszym rodzajem płyt grzewczych są płyty indukcyjne. Mechanizm ich działania jest dosyć skomplikowany. Pod płaską powierzchnią płyty znajdują się miedziane spirale, które w odpowiednich warunkach wytwarzają pole indukcyjne — szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to reaguje z odpowiednimi naczyniami, w dnach których znajdują się materiały indukujące cały proces. Dlatego też ciepło w płycie indukcyjnej jest wytwarzane dopiero po postawieniu na jej powierzchni odpowiedniego garnka lub patelni. W przeciwnym wypadku płyta pozostaje zimna.
Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę czytelników na rodzaje płyt grzewczych, które są połączeniem kilku technologii, czyli na płyty ceramiczno gazowe oraz na płyty indukcyjno gazowe. Dzięki nim ma się możliwość stosowania zalet różnych rodzajów płyt kuchennych i w zależności od rodzaju przygotowywanych potraw wykorzystać ogrzewanie elektryczne lub gazowe.