Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni jest zmywarka do naczyń. W sklepach z kuchennymi urządzeniami AGD klienci mają obecnie do wyboru bardzo dużo modeli zmywarek różnych producentów. Wybierając konkretny model trzeba zwrócić uwagę m.in. na sposób urządzenia swojej kuchni, jej wielkość oraz liczbę domowników. Nie ma sensu bowiem kupowanie wielkiej zmywarki, jeżeli mieszkamy tylko ze swoim partnerem. Mała zmywarka kompaktowa nie będzie z kolei odpowiednia dla 4- lub 5-osobowych rodzin. Na co jeszcze jest warto zwrócić uwagę podczas wybierania zmywarki do swojej kuchni?
2 podstawowe rodzaje zmywarek
Pierwsze kryterium wyboru to rodzaj zmywarki. Wyróżniamy jednak tak naprawdę tylko dwa rodzaje zmywarek, które różnią się od siebie wyłącznie miejscem ustawienia w kuchni. Zmywarki do zabudowy wymagają bowiem posiadania w swojej kuchni wykonanej na wymiar przez stolarza zabudowy kuchennej. Takie urządzenia mają tę zaletę, że są praktycznie niewidoczne na zewnątrz, ponieważ wyglądają jak wszystkie znajdujące się w zabudowie szafki. Drugi typ urządzeń to zmywarki wolnostojące. Ten rodzaj sprzętu jest używany w kuchniach, w których nie ma zastosowanej zabudowy, tylko wszystkie meble i wszystkie urządzenia AGD są ustawione oddzielnie.
W obecnie wykańczanych kuchniach, w większości przypadków stosuje się urządzenia AGD do zabudowy, jednak nie oznacza to oczywiście, że urządzenia wolnostojące nie są tak samo chętnie kupowane. To cały czas jest najchętniej wybierany sprzęt, który ma tę przewagę nad urządzeniami do zabudowy, że jest nieco tańszy oraz bardziej mobilny, dzięki czemu w razie potrzeby można go bez problemu w każdej chwili przenieść w inne miejsce w kuchni.
Pojemność zmywarki
Wiedząc już, jaki rodzaj zmywarki zastosujemy w swojej kuchni teraz należy wybrać jej wielkość i sprawdzić jej dokładne parametry działania. Pierwszą rzeczą, jaką musimy wybrać, jest pojemność zmywarki, która da nam informację o tym, jak dużo naczyń zmywarka będzie w stanie wyczyścić w trakcie jednego cyklu zmywania. Pojemność zmywarki jest oczywiście zależna od wielkości urządzenia. Głównymi wymiarami zmywarek są urządzenia o szerokości 45 lub 60 cm. W mniejszych zmywarkach spokojnie będziemy mogli pozmywać około 10 zestawów naczyń, natomiast w tych większych 15 zestawów. Mniejszy sprzęt jest często wybierany do mniejszych mieszkań, w których mieszka mniej osób. Wybranie zbyt dużej zmywarki nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jej zapełnienie przed włączeniem zmywania zajmie nam po prostu zbyt dużo czasu. Największe zmywarki mają szerokość 90 cm i są przeznaczone dla naprawdę dużych rodzin lub do mieszkań, w których mieszka naprawdę dużo osób. Co równie ważne, sama pojemność zmywarki to za mało, żeby sprawdzić, czy będzie nam z niej wygodnie na co dzień korzystać.
Wybierając najwygodniejszą do codziennego stosowania zmywarkę, oprócz jej pojemności, koniecznie trzeba też sprawdzić, jak zorganizowana jest wewnątrz przestrzeń, w której będziemy ustawiali naczynia. Istotne będzie m.in. to czy znajdują się w środku wygodne przegródki na talerze i na sztućce. Ważne może być również to, czy w środku można bezpiecznie ustawić kieliszki, czy szklanki.
Energooszczędność
Podczas wybierania zmywarki do kuchni warto jest też sprawdzić, jakie rozważany model urządzenia ma zużycie energii elektrycznej. Można to zrobić sprawdzając jego klasę energetyczną. Najbardziej oszczędne urządzenia, których stosowanie sprawi, że nie będziemy ponosić zbyt dużych kosztów ich eksploatacji to zmywarki klasy A++ i A+++. Takie urządzenia co prawda są dostępne w nieco wyższych cenach, ale na pewno taki wydatek bardzo szybko nam się zwróci.
Programy zmywania i dodatkowe funkcje zmywarki
Ostatnimi elementami, które należy brać pod uwagę wybierając zmywarkę są dostępne w niej programy zmywania oraz ewentualnie funkcje dodatkowe. Warto, żeby wybrana zmywarka miał kilka trybów pracy. W nowoczesnych urządzeniach najczęściej wykorzystywany jest program Eco, przy użyciu którego zmywarka zużywa najmniej wody i najmniej energii. Warto mieć także możliwość korzystania z szybkiego programu zmywania, w którym będzie można szybko umyć mniej zabrudzone rzeczy.
Spośród dodatkowych funkcji, które mogą być dostępne w zmywarkach, warto jest wyróżnić przede wszystkim tryb opóźnionego startu, który pozwala opóźnić włączenie zmywarki nawet o kilkanaście godzin. Warto także, żeby zmywarka miała automatyczne dostosowanie pojemności, co sprawi, że dobierze ilość zużywanej wody i energii do tego, w jakim stopniu jest zapełniona.