Nazwa kuchenka opisuje urządzenia, które są połączeniem piekarnika oraz płyty grzewczej. Klienci kupując w sklepie takie urządzenia AGD mają do wyboru różne rozwiązania. Cały czas w sklepach są dostępne kuchenki gazowe, można również kupić kuchenki gazowo-elektryczne (z gazową płytą grzewczą i elektrycznym piekarnikiem) oraz kuchenki elektryczne. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu porównujemy wszystkie te możliwości i doradzamy, na który rodzaj kuchenki najlepiej jest się zdecydować. Wszystkie posiadają bowiem swoje zalety, ale jednocześnie mają i wady.
Jak działają kuchenki gazowe
Kuchenki gazowe do gotowania, smażenia i pieczenia wykorzystują gaz ziemny lub mieszankę gazów propan-butan. W procesie spalania gaz przekazywany jest w obrębie palników na stojące na płycie grzewczej naczynie lub do komory piekarnika. W zasadzie wszystkie dostępne obecnie w sklepach kuchenki gazowe są wyposażone w piekarnik oraz w 4 różnej wielkości palniki do gotowania lub smażenia. W nowoczesnych kuchenkach gazowych dodatkowo zainstalowane są elektryczne zapalarki do palników.
Jak działają kuchenki elektryczne
W kuchniach elektrycznych zamiast gazu wykorzystywana jest energia elektryczna, która jest zamieniana przez urządzenie na ciepło potrzebne do gotowania, smażenia i pieczenia. Piekarniki elektryczne wszystkie działają w zasadzie tak samo. Energia elektryczna służy do zwiększenia temperatury znajdującej się w środku grzałki lub grzałek. W momencie gdy osiągną one już potrzebną do pieczenia temperaturę, umieszczony także wewnątrz termostat daje sygnał do wyłączenia grzałek i następuje powolny spadek temperatury wewnątrz piekarnika, aż do czasu ponownego sygnału termostatu o konieczności ponownego jej zwiększenia. W przypadku płyt grzewczych możliwości jest już jednak znacznie więcej, ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest już przynajmniej kilka rodzajów płyt elektrycznych. W tym przypadku nie mamy już palników tak jak w płytach gazowych, tylko jedną, podzieloną na pola płytę. Wyróżniamy 3 rodzaje takich płyt: żeliwne, ceramiczne oraz najnowocześniejsze płyty indukcyjne.
Połączeniem obu omówionych wcześniej rodzajów kuchenek są kuchenki gazowo-elektryczne, które posiadają elektryczne piekarniki oraz gazowe płyty grzewcze.
Jakie są zalety i wady kuchenek gazowych?
Największą zaletą kuchenek gazowych jest to, że są one zazwyczaj dostępne w zdecydowanie niższych cenach, są średnio o połowę tańsze od najprostszych modeli kuchenek elektrycznych. Użytkownicy kuchenek gazowych jako ich dużą zaletę wskazują również niższe koszty eksploatacji, co jest związane z niskimi cenami, w porównaniu do cen energii elektrycznej, gazu. O czym koniecznie trzeba wspomnieć pisząc o kuchenkach gazowych, są one niestety znacznie trudniejsze do utrzymania w czystości. Chodzi tu przede wszystkim o gazowe płyty grzewcze, na których po pewnym czasie użytkowania zawsze jest widać ślady przypaleń, czy zachlapania i bardzo trudno jest je potem doprowadzić do całkowitego porządku. Jest to związane przede wszystkim, z tym że płyty gazowe mają bardziej skomplikowaną budowę i żeby je dokładniej umyć, konieczne jest najpierw zdjęcie wszystkich jej elementów, czyli palników i kratek. Dużą wadą płyt grzewczych i piekarników gazowych jest także to, że nie są one tak samo bezpieczne w użytkowaniu jak kuchenki elektryczne. Niestety korzystając z gazu zawsze trzeba uważać na to, żeby nie doprowadzić do jego ulatniania się, np. przez przypadkowe pozostawienie odkręconego kurka. Ulatnianie się gazu niestety bowiem może grozić zatruciem lub nawet wybuchem.
Dużym minusem kuchenek gazowych jest też to, że nie w każdym domu i mieszkaniu jest możliwość z nich korzystania. W nowym budownictwie zazwyczaj bowiem już nie ma podłączonego gazu i w związku z tym możliwość korzystania z kuchenek gazowych jest już niedostępna.
Zalety i wady kuchenek elektrycznych
W tym przypadku zaczniemy od wady kuchenek elektrycznych, czyli od kosztów ich zakupu oraz późniejszej eksploatacji. Przede wszystkim jednak cena samych kuchenek elektrycznych jest znacznie wyższa od cen kuchenek gazowych. Koszty eksploatacji wbrew pozorom nie są bowiem aż tak dużo wyższe, choć zależy to przede wszystkim od wybranego rodzaju elektrycznej płyty grzewczej. Największe koszty eksploatacji są w przypadku płyt żeliwnych, w których pola grzewcze wystają ponad płytę, co skutkuje większym marnotrawieniem energii. Najbardziej oszczędne, najwygodniejsze w stosowaniu, choć jednocześnie również najdroższe są płyty indukcyjne. Są one także, obok płyt ceramicznych, zdecydowanie najprostsze do utrzymania w czystości. Koszt eksploatacji płyty indukcyjnej jest podobny do kosztów ponoszonych w trakcie użytkowania płyty gazowej, i to pomimo znacznych różnic w cenach gazu i prądu.
Bardzo ważną zaletą kuchenek elektrycznych jest oczywiście także to, że są one łatwe w eksploatacji. Płyty elektryczne, zwłaszcza indukcyjne, bardzo szybko się nagrzewają i dzięki temu można w poważny sposób przyspieszyć przygotowywanie posiłków. Wadą płyt indukcyjnych jest jednak to, że żeby móc z nich korzystać trzeba posiadać garnki i patelnie, które są do nich przystosowane. Gotowanie na takich płytach odbywa się na zasadzie indukcji, czyli poprzez wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Dlatego tez garnek musi posiadać odpowiednie do tego dno. To także będzie dodatkowy koszt, ale na szczęście jednorazowy. W dodatku obecnie w sklepach już większość dostępnych garnków i patelni jest przystosowana do użytkowania na płytach indukcyjnych.