W większości mieszkań stosowane są praktyczne lodówko-zamrażarki, które składają się z części przeznaczonej do przechowywania w odpowiednio niskiej temperaturze żywności oraz z części, z której się korzysta w celu zamrożenia jedzenia, którego nie ma się zamiaru jeść w najbliższym czasie. Właściciele domów jednorodzinnych, mając więcej wolnej przestrzeni, bardzo często decydują się jednak także na zakupienie oddzielnej zamrażarki, która zagwarantuje im więcej miejsca do mrożenia i przechowywania zamrożonych już produktów spożywczych. W sklepach obecnie znajduje się wiele rodzajów i modeli zamrażarek, które różnią się od siebie m.in. wielkością, klasą energetyczną oraz dodatkowymi funkcjami. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu pomożemy w wyborze takiej zamrażarki, która będzie najlepiej dostosowana do potrzeb domowników. Jakie kryteria wyboru zamrażarki trzeba wziąć pod uwagę?
Przede wszystkim odpowiedni rodzaj zamrażarki
Pierwszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć chcąc kupić oddzielną zamrażarkę do swojego domu jest to, jaki chcemy wybrać jej rodzaj. Obecnie w sklepach są dostępne dwa główne rodzaje zamrażarek: zamrażarki szufladowe (szafkowe) oraz zamrażarki skrzyniowe. Różnią się one od siebie przede wszystkim kształtem, a więc i ilością zajmowanego miejsca na podłodze. Zamrażarki szufladowe wyglądem i wielkością przypominają zwykłe lodówki. Zamiast półek, w ich wnętrzu są jednak zamontowane przezroczyste szuflady, tak samo jak w zamrażarkach będących częścią chłodziarko-zamrażarek. Bardzo często w zamrażarkach szafkowych, na drzwiach są także montowane uchwyty balonikowe. Dużą zaletą zamrażarek szafkowych jest to, że są one dostępne w różnych wariantach. Występują zarówno jako zamrażarki wolnostojące, jak i jako zamrażarki do zabudowy. Zamrażarki szafkowe są także dostępne jako niewielkie urządzenia podblatowe.
Z kolei zaletą zamrażarek skrzyniowych jest to, że zwykle charakteryzują się one większą pojemnością i można do nich wkładać także dużo większe rzeczy, np. większe porcje mięsa. Zamrażarki skrzyniowe są otwierane do góry pokrywą. W ich wnętrzu znajduje się tylko jedna, podzielona lub nie komora do chłodzenia. Najczęściej w wyposażeniu zamrażarki są także druciane kosze, które pozwalają na zachowanie w komorze większego porządku, poprzez umożliwienie lepszego podzielenia w nich przechowywanych produktów. Zamrażarki skrzyniowe zajmują znacznie więcej miejsca niż modele szafkowe, dlatego zazwyczaj są umieszczane poza kuchnią, np. w spiżarni lub w garażu.
Rozmiar zamrażarki
Jeżeli wiemy już, jaki rodzaj zamrażarki chcemy wybrać, teraz trzeba się zdecydować na jej odpowiedni rozmiar. To oczywiście powinno zależeć przede wszystkim od potrzeb domowników. Zapewne planując zakup zamrażarki mamy już w domu chłodziarkę, najprawdopodobniej nawet chłodziarko-zamrażarkę, w której jednak nie mieszczą nam się wszystkie przechowywane mrożonki. Jeżeli planujemy umieszczenie oddzielnej zamrażarki w kuchni, wtedy powinniśmy się zdecydować na zamrażarkę szufladową i mamy do wyboru urządzenia o pojemności od kilkudziesięciu do ponad 300 litrów. Z kolei zamrażarki skrzyniowe zdecydowanie lepiej się sprawdzą w innych pomieszczeniach. Są bowiem zazwyczaj znacznie większe i pojemniejsze. Mogą mieć od 150 do ponad 400 litrów pojemności. Ze względu na pojemność, oba rodzaje zamrażarek dzieli się na małe (poniżej 200 litrów pojemności), średnie (od 200 do 300 litrów) i duże (powyżej 300 litrów). Dobierając rozmiar urządzenia pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Zbyt mała zamrażarka nie spełni bowiem naszych potrzeb, a zbyt duża będzie zajmowała za wiele miejsca i będzie nieekonomiczna.
Klasa energetyczna zamrażarki i koszty eksploatacji zamrażarki
Jako że zamrażarki to urządzenia elektryczne, które pozostają włączone przez cały czas, bardzo ważnym elementem ich wyboru powinna być klasa energetyczna. Najbardziej oszczędne urządzenia to zamrażarki o klasie energetycznej A, A+ i A++. Nieco mniej energii na pewno będą wykorzystywały zamrażarki skrzyniowe, co jest związane z ich budową. Co istotne, szukając odpowiedniego urządzenia warto jest wybrać takie z systemami no frost, w których nie będzie się gromadził szron ani lód, co nieco zmniejszy ilość zużywanego przez urządzenie prądu.
Dodatkowe funkcje zamrażarki
Poszczególne modele zamrażarek mogą się od siebie różnić także dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami. Na jakie dodatkowe funkcje warto jest szczególnie zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego urządzenia?
- System no Frost – Wspomniany już wcześniej system no Frost, oprócz tego, że pozwala na zmniejszenie ilości zużywanej przez urządzenie energii, sprawia również, że jest ono dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości.
- Sygnał wzrostu temperatury – Dzięki niemu urządzenie informuje poprzez wydanie konkretnego dźwięku lub zaświecenie się dobrze widzianego na zewnątrz światełka, że urządzenie najprawdopodobniej jest źle zamknięte, przez co wewnątrz zaczyna się podnosić temperatura.
- Zdolność zamrażania – czyli parametr mówiący, ile kilogramów produktów spożywczych na dobę jest w stanie zamrozić zamrażarka.
- Zdolność przechowywania – Czyli parametr mówiący o tym, jak długo zamrażarka będzie w stanie utrzymywać niską temperaturę w przypadku wystąpienia braku zasilania, np. z powodu awarii prądu. Zamrażarki skrzyniowe mogą mieć zdolność przechowywania około 80, a zamrażarki szafkowe 45 godzin.
- Oświetlenie i wyświetlacz – Te dwa elementy będą miały wpływ na wygodę korzystania z zamrażarki. Na wyświetlaczu można sprawdzić wysokość temperatury w komorze, natomiast zamontowane oświetlenie ułatwi nam znalezienie potrzebnych w niej produktów.