Wygodny w użytkowaniu i w pełni funkcjonalny piekarnik bez wątpienia jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Wybierając ten element wyposażenia kuchni, oprócz zdecydowania się na konkretny rodzaj urządzenia, czyli na to, w jaki sposób wytwarzane jest w nich ciepło, trzeba także sprawdzić, jakie wybrany model urządzenia ma zaprogramowane funkcje pieczenia, podgrzewania i nie tylko. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy wszystkie najważniejsze funkcje nowoczesnych piekarników.
Krótka charakterystyka nowoczesnych piekarników
W XXI wieku większość osób zamiast tradycyjnych wolnostojących piekarników gazowanych wybiera elektryczne piekarniki do zabudowy. Taka zmiana jest podyktowana przede wszystkim chęcią zwiększenia swojej wygody korzystania z tego urządzenia. Piekarniki wolnostojące to urządzenia ustawione bezpośrednio na podłodze, przez co za każdym razem, gdy chce się w nim sprawdzić, czy pieczona potrawa lub ciasto są już gotowe, lub gdy chce się wymieszać podgrzewane w piekarniki potrawy, koniecznie trzeba się schylić. Piekarniki do zabudowy mogą być z kolei umieszczone na dowolnej wysokości, najczęściej na poziomie blatu kuchennego. Ważnym elementem każdego nowoczesnego piekarnika jest także wyświetlacz, na którym na bieżąco są wyświetlane wszystkie informacje dotyczące stosowanego trybu pieczenia oraz tego, na jakim etapie znajduje się przygotowywana potrawa. A jakie w nowoczesnych piekarnikach są najczęściej dostępne funkcje?
Wiele różnorodnych funkcji pieczenia
Najważniejszymi funkcjami w każdym piekarniku są oczywiście funkcje pieczenia. Większość dostępnych obecnie modeli piekarników, oprócz górnej grzałki posiada również grzałki dolne oraz możliwość pieczenia z wykorzystaniem termoobiegu. W każdym nowoczesnym piekarniku elektrycznym znajduje się zaprogramowanych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt funkcji pieczenia. W ramach wybranego programu automatycznie są ustawiane sposób pieczenia, temperatura pieczenia oraz jego czas. Możliwość skorzystania z gotowego programu pieczenia daje możliwość przygotowania w kuchni czegoś smacznego nawet osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w gotowaniu. Z wykorzystaniem nowoczesnego piekarnika wystarczy tylko sięgnąć po odpowiedni przepis, dobrze dobrać ilość i składników, a resztą zajmie się za nas już piekarnik.
Niektóre nowoczesne piekarniki, oprócz zaprogramowanych funkcji pieczenia, mają również możliwość jednoczesnego przygotowania kilku różnych potraw, np. obiadu i ciasta na deser. Jest to możliwe w piekarnikach z funkcją Dual Cook, która umożliwia podzielenie wnętrza pojemnika na dwie strefy pieczenia, w których można ustawić inne tryby i temperatury pieczenia oraz przez które nie będą przechodziły żadne zapachy.
Dodatkowe funkcje nowoczesnych piekarników
Dostępne obecnie w sklepach modele piekarników potrafią jednak znacznie więcej niż tylko piec. Wiele modeli piekarników posiada także funkcje charakterystyczne bardziej dla kuchenek mikrofalowych, czyli np. możliwość szybkiego, kontrolowanego rozmrażania produktów spożywczych oraz szybkiego podgrzewania wyjętych z lodówki zimnych potraw. Bardzo często nowoczesne piekarniki mają również dostępne funkcje utrzymywania przygotowywanych potraw w odpowiedniej temperaturze. Tzw. tryb szabasowy jest bardzo przydatny przede wszystkim podczas organizacji przyjęć na wiele osób i umożliwia lepsze skoordynowanie ze sobą podawanie kolejnych ciepłych dań.
Funkcje samooczyszczenia piekarników
Nowoczesne piekarniki ułatwiają swoim użytkowników nie tylko przygotowywanie posiłków, ale również czyszczenie wnętrza urządzenia. Bardzo często obecnie sprzedawane piekarniki mają możliwość samooczyszczenia. W tym celu stosowana jest jedna z dwóch funkcji: pyroliza lub kataliza. Samooczyszczenie w piekarnikach, w których wykorzystywana jest pyroliza (czyszczenie pyrolityczne), polega na podgrzewaniu powietrza wewnątrz piekarnika do bardzo wysokiej temperatury sięgającej około 500 stopni Celsjusza, która sprawia, że wszystkie znajdujące się wewnątrz zanieczyszczenia są zamieniane w popiół. Po zakończeniu działania programu i odczekaniu na obniżenie się panującej wewnątrz temperatury wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika szmatką.
Z kolei samooczyszczenie piekarników z wykorzystaniem katalizy polega na zastosowaniu emaliowanych paneli z mikrootworami, które pochłaniają i zapobiegają osadzaniu się we wnętrzu piekarnika cząstek tłuszczu. Takie panele co jakiś czas należy wymieniać na nowe, ale bardzo skutecznie chronią piekarnik przed zabrudzeniami.