Obecnie coraz więcej miejsca w mediach poświęca się omawianiu tego, jak zły jest stan powietrza w naszym kraju. Oczywiście najważniejszy w tych zestawieniach jest stan powietrza panującego na zewnątrz budynków w sezonie jesienno-zimowym, czyli po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz ma jednak oczywiście także negatywny wpływ na stan powietrza, którym oddychamy w swoich domach. Z tego względu w ostatnich latach coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się oczyszczacze powietrza, czyli niewielkie urządzenia elektryczne, których zadaniem jest poprawa powietrza we wnętrzach domów, mieszkań oraz pomieszczeń biurowych. W dzisiejszym wpisie na blogu podpowiadamy, jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza do swojego domu.
Jak działają oczyszczacze powietrza?
Zaczniemy jednak od opisania, w jaki sposób działają oczyszczacze powietrza. Jak wiemy, zadaniem oczyszczaczy powietrza jest zadbanie o to, żeby w otoczeniu, w którym przebywamy, było na pewno czyste powietrze. Urządzenia te są w stanie to osiągnąć poprzez przepuszczenie krążącego po pomieszczeniu powietrza przez znajdujący się w ich wnętrzu zestaw filtrów. W zależności od rodzaju zastosowanych w oczyszczaczu filtrów jest on w stanie usunąć z powietrza od kilkudziesięciu do blisko 100 procent zanieczyszczeń. Wybierając odpowiedni oczyszczacz do swojego domu, warto jest więc wybrać takie urządzenie, które będzie w stanie jak najlepiej oczyścić powietrze w domu i usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia.
System filtrowania w oczyszczaczu powietrza i funkcje dodatkowe
Najlepiej powierzone zadania spełniają oczyszczacze powietrza, które są wyposażone w cały zestaw filtrów, czyli filtr wstępny, filtr HEPA oraz w filtr węglowy. Warto też wybrać taki oczyszczacz powietrza, który będzie także miał możliwość wyłapywania unoszącego się w powietrzu kurzu i sierści zwierząt. Istotne może być też to, żeby urządzenie było w stanie pochłaniać unoszące się zapachy i alergeny. Bardzo ważnym aspektem jest również to, czy rozważany oczyszczacz powietrza jest w stanie sobie radzić także z pyłem zawieszonym PM 2,5, czyli ze smogiem. Niektóre oczyszczacze powietrza mają także funkcję nawilżania, ale to w przypadku tego typu urządzeń już nie jest aż tak bardzo ważne.
Oczyszczanie powietrza ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń jest możliwe dzięki znajdującym się w urządzeniu filtrom. Niektóre modele oczyszczaczy powietrza wyposażone są jednak także w specjalny lampy UV, które likwidują znajdujące się w powietrzu wirusy, roztocza, bakterie czy grzyby. Warto także, żeby kupiony oczyszczacz powietrza był dodatkowo wyposażony w jonizator, który wzbogaca otoczenie mających bardzo pozytywny wpływ na środowisko jonami ujemnymi.
Wydajność oczyszcza powietrza
Kupując najlepiej dostosowany do swoich potrzeb oczyszczacz powietrza, koniecznie trzeba też sprawdzić wydajność wybranego urządzenia. To od niej zależy w jak dużym pomieszczeniu dane urządzenia, będzie w stanie skutecznie oczyścić powietrze. Wydajność zazwyczaj podawana jest w metrach kwadratowych. Jeżeli jednak w pomieszczeniu, w którym planujemy stosować oczyszczacz, sufit jest na nieco wyższym poziomie niż standardowo, wtedy warto jest wybrać urządzenie, które będzie wykazywało nieco większą wydajność, ponieważ ta nie liczona jest tylko po powierzchni podłogi, ale po całej bryle pomieszczenia.