Obecnie dobierając elementy wyposażenia kuchni mamy już dużo więcej elementów niż jeszcze np. kilkanaście lat temu. Oprócz wielu różnego rodzaju kuchennych urządzeń AGD szukaj przydatnych elementów do wykończenia kuchni możemy zastosować także różnego typu akcesoria kuchenne. Jednym z bardziej cenionych przez użytkowników elementów są montowane w zlewach młynki do odpadów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy tego rodzaju akcesoria. Napiszemy, w jaki sposób działają młynki do odpadów oraz co można z ich pomocą rozdrabniać.
Jak działają młynki do odpadów?
Montowane w zlewozmywakach młynki do odpadów inaczej nazywa się rozdrabniaczami do zlewu i ta druga nazwa w najlepszy sposób opisuje ich sposób działania. Każdy tego typu młynek do odpadów, czyli młynek do zlewu składa się z kilku podstawowych elementów. Są nimi: zespół montażowy, część rozdrabniająca resztki pożywienia, części odprowadzającej rozdrobnione resztki do kanalizacji oraz włącznika.
Najważniejszym elementem każdego młynka do odpadów jest jego silnik, który jest zamontowany w wykonanej ze stali lub z tworzywa sztucznego obudowie. Sam młynek znajduje się w zlewozmywaku. Przedostająca się do niego woda zabiera ze sobą resztki odpadów, które są dokładnie rozdrabniane w komorze młynka przez dwa wirujące talerze. Po zakończeniu pracy młynka wielkość rozdrobnionych w nim odpadów będzie nie większa niż 2 milimetry, co sprawia, ze bez problemu można je będzie spuścić do rury kanalizacyjnej.
Rodzaje młynków do rozdrabniania odpadów
Podział młynków do odpadów na poszczególne rodzaje dotyczy sposobu ich włączania. Wyróżniamy 4 główne typy młynków do zlewów: młynki elektryczne, które uruchamia się umieszczonym np. na ścianie włącznikiem elektrycznym, młynki bezprzewodowe, które są uruchamiane pilotem, młynki pneumatyczne, które są uruchamiane sprężonym powietrzem oraz młynki magnetyczne (czyli rozdrabniacze korkowe), które na wylocie posiadają magnes – młynek uruchamia się w momencie zatkania jego wlotu korkiem i przestanie działać jak się go zdejmie.
Na czym polega montaż młynka na odpady?
Przed montażem młynka do odpadów najpierw koniecznie trzeba sprawdzić jego wymiary instalacyjne, czyli m.in. wysokość rozdrabniacza, jego szerokość, odległość od dolnej misy zlewozmywaka do środkowej linii otworu wylotowego oraz odległość mierzona od pionowej linii środkowej rozdrabniacza do linii środkowej złącza syfonu kanalizacyjnego. W trakcie montażu należy rozłączyć spust zlewozmywaka. Następnie trzeba rozebrać na części element mocujący młynka i przyłączyć jego górną część mocującą do zlewozmywaka. Nie ma żadnego ograniczenia dotyczącego rodzajów zlewozmywaków, w których możliwe jest zastosowanie młynków do odpadów. Mogą być one bez przeszkód stosowane zarówno w zlewozmywakach stalowych, jak i w zlewozmywakach wykonanych z kompozytu. Nie obowiązują też żadne ograniczenia dotyczące grubości zlewu czy średnicy odpływu. W niektórych przypadkach, np. gdy zlew jest bardzo gruby, konieczne jest po prostu zastosowanie odpowiedniej przedłużki, czyli reduktora.
Jakie produkty można wrzucać do zlewu, w którym zamontowany jest młynek?
W młynku na odpady można rozdrabniać praktycznie wszystkie miękkie odpady organiczne, czyli przede wszystkim skórki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, ości ryb, niewielkie kostki i chrząstki drobiowe oraz pozostawione na talerzach niewielkie resztki posiłków. W młynku natomiast nie można rozdrabniać żadnych tworzyw sztucznych, czyli np. torebek foliowych, plastikowych pudełek, sznurków czy kawałków szkła, ani żadnych twardych materiałów, ponieważ możemy przez to łatwo doprowadzić do zniszczenia młynka. Do młynka nie powinno się również wlewać rozgrzanego tłuszczu, ponieważ przez to nasz rozdrabniacz będzie mógł się zatkać.