Bez lodówki nie ma kuchni! Urządzając kuchnię lodówka, stanowi tak zwaną bazę podstawową. Obecnie lodówka to nie tylko sprzęt do przechowywania żywności, ale też istotny element aranżacji kuchni.
Robiąc sondę wśród znajomych na pytanie, czego oczekują wybierając lodówkę, odpowiedzi były zróżnicowane. Mężczyźni w pierwszej kolejności zwracali uwagę na parametry techniczne: jak energooszczędności, pojemność. Dla kobiet zaś ważne jest, aby wizualnie współgrała z pozostałą zabudową, miała cichy tryb pracy, funkcję samo rozmrażania, system no Frost, wielopoziomowe półki, kostkarkę, filtr wody i inne gadżety.
Duży wybór modeli sprawia, że decyzja przy zakupie lodówki nie jest prosta. Mamy nadzieję, że naszym poradnikiem nieco ułatwimy wybór optymalnej lodówki wolnostojącej.
Najpopularniejsi producenci lodówek to m.in. LG, Liebherr, Whirlpool, Gorenje, Samsung, Amica, Bosch, Zanussi, Siemens. Każdy z producentów posiada w swojej ofercie lodówki w widełkach od 1000 do 50000 zł.
Kto będzie użytkownikiem
Jaka powinna być wielkość lodówki? O rozmiarach powinna decydować liczba domowników. Zupełnie inny model przyda się singlom, inny – rodzinie z dwójką lub trójką dzieci.
Modele jednodrzwione sprawdzą się w przypadku singli i w małych mieszkaniach. Mniejsze lodówki wyposażone są w mały zamrażalnik znajdujący się w tej samej komorze, co regały chłodzące.
W przypadku dużej rodziny konieczna jest lodówka o dużej pojemności, najlepiej chłodziarko-zamrażarka.
Charakterystyczną ich cechą jest, że oprócz komory chłodzącej mają zamrażalnik. Spotykamy dwa rodzaje tych modeli, jedno lub dwudrzwiowe. W przypadku lodówek jednodrzwiowych zamrażalnik znajduje się wewnątrz komory chłodzącej. Lodówki dwudrzwiowe posiadają osobne drzwi umieszczone nad lub pod komorą chłodzącą.
Lodówka typu Kombi LG GBB930SWQZT
Klasa energetyczna: A++
Zużycie energii: 257 kWh/rok
Pojemność netto: 335 l
Poziom hałasu: 40 dBa
Kompresor liniowy z 10-letnią gwarancją
Total No Frost
Lodówka w stylu retro Gorenje lodówka ORK192BK-L
Klasa energetyczna: A++
Zużycie energii: 232 kWh/rok
Pojemność netto: 332 l
Pojemność chłodziarki - 227 l
Pojemność zamrażarki - 95 l
Poziom hałasu: 40 dBa
Technologia IonAir.
Szuflada FreshZone
do przedłużenia świeżości produktów.
Cyfrowy wyświetlacz temperatury w chłodziarce.
Ważny detal, czyli kierunek otwierania drzwi
Wielu producentów daje możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi lodówki tak, aby dostosować do możliwości aranżacyjnych kuchni. Jeżeli jednak zamierzasz kupić model z jednymi lub dwoma drzwiami otwieranymi tylko w jedną stronę, to niezwykle istotne jest sprawdzenie kierunku ich otwierania.
WOW ! "Lodówka Szafa"
Lodówki side by side są potocznie określane lodówkami szafami. Wyróżniają je dwie pary drzwi i wysokość od 170 do 200 cm. Największym atut to duża pojemność lodówki, dochodząca do 700 l. Najlepsze lodówki typu side by side posiadają funkcjonalne strefy. Jedne drzwi mogą otwierać chłodziarkę, a drugie zamrażarkę.
Lodówka side by side ma dodatkowe wyposażenie jak: dozownik do lodu, mini drzwiczki w drzwiach pozwalające wygodnie sięgnąć po napoje. Ważne jest, aby była w jak najwyższej klasie energetycznej, dzięki temu będą pobierać znacznie mniej prądu.
Uwaga na energię
Lodówka to sprzęt, który pracuje przez 24 godziny na dobę. Słabszej jakości sprzęty (klasy energetycznej B) mogą być bardzo tanie w zakupie, ale w efekcie nasze rachunki za energię zdecydowanie wzrosną.
Dlatego polecamy produkty klasy A, A+, A++ oraz najbardziej energooszczędne lodówki A+++. Uogólniając możemy stwierdzić, że im więcej oznaczeń „+” następujących po literze A, tym wyższa klasa energetyczna urządzenia.
W przypadku lodówek, klasy efektywności energetycznej oznaczane są od litery D do A+++. Jest to wskaźnik ilości zużytej w ciągu roku energii przez urządzenie w porównaniu z urządzeniem standardowym, którego zużycie jest określone przepisami. Litera D oznacza najwyższe zużycie energii, a symbol A+++ zużycie minimalne. Tyle w teorii, bo w praktyce bardzo ciężko znaleźć lodówkę, która posiadałaby klasę gorszą od A.
Nowoczesne funkcje, czyli gadżety
No frost i komora wilgotności. No Frost usuwa z lodówki wilgoć. Dzięki temu na ściankach urządzenia i na produktach nie osadza się szron. Ogranicza powstawanie lodu w zamrażarce i eliminuje konieczność rozmrażania zamrażalnika. Komora wilgotności umożliwi dłuższe przechowywanie warzyw i owoców w bardzo dobrym stanie. Komorę świeżości, zwaną też komorą zero, można znaleźć już w najtańszych lodówkach, kosztujących 600-1000 złotych.
Powłoka antybakteryjna. Wnętrze lodówki może być pokryte powłoką antybakteryjną, która zawiera jony srebra. Zapobiega rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów, dzięki czemu spowalnia procesy psucia żywności.
Strefy dedykowane czyli specjalne obszary przeznaczone do przechowywania określonego rodzaju żywności. Jak wiadomo, różne produkty spożywcze, potrzebują różnych warunków chłodzenia. W lodówce z taką funkcją mamy strefy dla mięs, warzyw, ryb, napojów itp.
Alarm otwartych drzwi w porę będzie ostrzegać przed pozostawieniem uchylonych lub otwartych drzwi.
Dozownik wody i kostkarka. Dzięki kostkarce, zamontowanej zwykle na drzwiach lodówki, będziemy mogli bez ich otwierania nasypać do szklanki kostki lodu.
Tryb wakacyjny, po jego uruchomieniu zmniejsza się moc urządzenia, a temperatura wewnątrz lodówki jest utrzymywana na poziomie około 12-17°.
System Multi-Airflow to innowacyjne i pomocne rozwiązanie, które działa na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza. W wyniku jego pracy dochodzi do wyrównania temperatury wewnątrz urządzenia, a przy tym także równomiernego opływania zimnym powietrzem wszystkich części lodówki. Taki system wydajnie wpływa na dłuższe przechowywanie żywności.